• +385 98 335 462
  • Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

Podijeljene sadnice medonosnih biljaka

 
     Udruga pčelara Pula je u subotu, 26. studenog u sklopu svoga projekta “Sadnice za pčelice” podijelila svojim članovima preko 400 sadnica medonosnih biljaka  koje će oni zasaditi u svojim dvorištima, vrtovima i pčelinjacima. Sadnice su nabavljene uz financijsku potporu Županije istarske koja podupire ovaj projekt u sklopu promocija lokalnih programa u poljoprivredi, ribarstvu i šumarstvu. Najvećim dijelom se radi o dvogodišnjim i trogodišnjim sadnicama medonosnih biljaka (evodija, katalpa, kelreuterija, sophora japonica) koje cvjetaju tijekom 7. i 8. mjeseca kad je na našem području bespašni period i u prirodi gotovo da nema hrane za pčele pa su pčelari koji ne sele svoje košnice u Gorski Kotar ili Liku prisiljeni prehranjivati svoje zajednice, pogotovo ako proljetna paša nije bila dovoljno izdašna. Problem je tim veći jer se pčele već tijekom kolovoza počinju pripremati za zimu pa zajednice moraju biti brojne i imati dovoljne količine zaliha meda i peludi da bi uspješno zimovale.



   S obzirom na takvo stanje Udruga pčelara Pula je osmislila projekt “Sadnice za pčelice” koji ima za cilj obogaćivanja pašnih uvjeta za pčele i otklanjanje bespašnog perioda te poboljšati kvalitetu pčelinjih zajednica koje uzimljujemo.logo Sadnjom medonosnih biljki koje cvjetaju tijekom kod nas bespašnog razdoblja godine, poboljšavamo uvjete za razvoj pčela ali i ostalih prirodnih oprašivača čije je stanište ugroženo, čime pridonosimo  očuvanju ukupne biološke raznolikosti.

     Projekt se provodi nabavom sadnica medonosnih biljaka koje se dijele pčelarima da ih zasade na svojim okućnicama i pčelinjacima.  Zamisao je da se projekt provodi više godina (5-10 godina) s tim da bi se u narednim godinama podjela sadnica proširila na ostale zainteresirane građane. Također želimo u projekt uključili gradske tvrtke zadužene za hortikulturu gradova s područja naše Udruge koje bi dio sadnica svake godine posadili i održavali. Nastojati ćemo u projekt uključiti Hrvatske šume i druge institucije koje mogu pomoći realizaciji ciljeva ovog projekta.

    Nakon što bi se projekt provodio više godina ublažilo bi se bespašno razdoblje a s vremenom i s povećanjem i širenjem novo zasađenih medonosnih biljaka taj bi problem trebao potpuno nestati i stvoriti nove medonosne paše. Samim tim bi se stvorili bolji uvjeti za uzgoj pčela ali i uvjeti za veću brojnost ostalih prirodnih oprašivača koji sudjeluju u stvaranju dodatne vrijednosti u biljnoj proizvodnji i ključni su za održavanje ravnoteže prirodnih procesa i u očuvanju bioraznolikosti.


    Pčela zamahne krilima približno oko 230 puta u sekundi.