• +385 98 335 462
  • Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.
Predavanje "Tehnologija proizvodnje matične mliječi, proizvodnja perge - fermentirane peludi"

         Ovog petka, u 18 sati, nam u Udruga Pčelara Pula  gostuje naš poznati pčelar iz Velike Gorice, Miroslav Antolčić a tema predavanja je "Tehnologija proizvodnje matične mliječi, proizvodnja perge - fermentirane peludi".

        Miroslav se profesionalno bavi pčelarstvom sa blizu 400 zajednica te uz med, pelud, propolis i čisti pčelinji vosak proizvodi i matičnu mliječ te se bavi uzgojem selekcioniranih matica. Uskoro će obitelj Antolčić obilježiti 90 godina kontinuiranog pčelarenja. Nadajmo se da će ovo predavanje potaknuti naše pčelare na proizvodnju i ova dva visokovrijedne pčelinja proizvoda. 


 


 
Predavanje "Proizvodnja alkoholnih pica od meda"

              Dana 15. 3. u 18. sati otvoriti ćemo 3. Dane pčela uz prigodno predavanje izv. prof. dr. sc. Marina Mihaljević Žulj sa Agronomskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu pod "Proizvodnja alkoholnih pica od meda" Predavanje obuhvaća kompletnu tehnologiju proizvodnje alkoholnih pića od meda, uz pristupačna i jasna objašnjenja glavnih koraka u proizvodnji. Proći će se kroz proizvodnju vina od meda (medovine) i završiti s rakijom od meda (medovačom). Prikazati će se svi važni koraci sa mnogo korisnih fotografija kako bi predavanje bilo što edukativnije. Također će se dati i točne recepture za pripravljanje mješavine meda i vode te pokretanje alkoholnog vrenja.

         Izv. prof. dr. sc. Marin Mihaljević Žulj rođen je 22. listopada 1981. u Zagrebu. Diplomirao je 2007. na Agronomskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu, smjer voćarstvo, vinogradarstvo i vinarstvo, na temu „Praćenje stanja zaraženosti fitoplazmama kultivara Chardonnay na pokušalištu Jazbina“,a doktorsku disertaciju na temu „Utjecaj kvasaca i amonijevog sulfata na pojavu netipične arome starenja u vinu Rajnski rizling“ obranio je 2015. godine na istom fakultetu. Od 2009. godine predaje na Agronomskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu gdje je do danas nositelj tri modula „Osnove tehnologije rakija od grožđa i vinjaka“, „Kakvoća rakija od grožđa i drugog voća“ te „Istraživanja arome vina i jakih alkoholnih pića“. Od 2014. certificirani je senzorni ocjenjivač vina i voćnih vina sukladno Pravilniku o organoleptičkom (senzornom) ocjenjivanju vina i voćnih vina u RH. 2014. godine završava tečaj senzornog ocjenjivanja jakih alkoholnih pića u Austriji (World-Spirits Academy - Bad Kleinkirchheim). 2013. godine sudjelovao je u znanstveno-stručnoj edukaciji „Lallemand malolactic fermentation education“ u Toulouseu (Francuska). Znanstveno se usavršavao 2019., CEEPUS stipendija, For Safe and Healthy Food in Middle-Europe, Szent István University, Faculty of Food Science, Budapest, Hungary, zatim 2019. U Njemačkoj na Sveučilištu Hohenheim, Yeast Genetics and Fermentation Technology. Iza sebe ima niz uspješnih projekata suradnje sa destilerijama u Hrvatskoj. Autor je knjige „Voćne rakije, likeri i travarice“, te je autor tridesetak znanstvenih i stručnih radova u području tehnologije vina i jakih alkoholnih pića. Dugi niz godina član je ocjenjivačke komisije za jaka alkoholna pića u Republici Srbiji, te je predsjednik mnogih komisija u Republici Hrvatskoj. Već četvrtu godinu za redom predsjednik je ocjenjivačke komisije na međunarodnom ocjenjivanju voćnih rakija, ginova i likera u Zagrebu Cro Spirit.


 
 
 

Predavanje "Uzgoj i selekcija matica: znanost i praksa"

         U četvrtak, 22. veljače 2024. godine s početkom u 18 sati Udruga pčelara Pula u Pčelarskom edukacijskom centru (Pula, Zagrebačka 12) organizira stručno predavanje pod naslovom "Uzgoj i selekcija matica: znanost i praksa" koje će održati doc. dr. sc. Marin Kovačić, asistent na Katedri za pčelarstvo i zoologiju u Zavodu za lovstvo, ribarstvo i pčelarstvo na Fakultetu agrobiotehničkih znanosti, Sveučilište Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku.

          Kao znanstveni suradnik u više međunarodnih i domaćih znanstvenoistraživačkih projekata, predavač na međunarodnim znanstvenim skupovima, autor niza znanstvenih i stručnih radova, član uredništva stručnoga časopisa »Hrvatska pčela«, nekoliko međunarodnih znanstvenih organizacija i nacionalnoga povjerenstva za ocjenu kvalitete meda i nositelj OPG-a koje se bavi uzgojem i selekcijom matica pčela u Dardi kod Osijeka, dobitnik je niza nagrada i priznanja za objavljene znanstvene radove, kvalitetu meda i pčelinjih matica.

       Kako je svima dobro poznata činjenica da snaga i produktivnost čitave pčelinje zajednice ovisi o kakvoći matice, pa se iz tog razloga one i uzgajaju u posebnom postupku selekcije, predavanje doc. dr. sc. Kovačića u PEC Pula će biti iznimno zanimljivo. Predavanju mogu prisustvovati pčelari iz čitave Istre, a ulaz je slobodan i za sve druge zainteresirane za ovu domenu.


 

3. Dani pčela u Puli

        Udruga pčelara Pula će ovaj mjesec, od 15. do 22. ožujka 2024., organizirati "3. Dane pčela". Manifestacija, koja već polako ulazi u tradiciju, će se održati u prostorima Udruge, u Zagrebačkoj 12 u Puli. Organizirane skupine, ali i pojedinci, će u to vrijeme, svaki radni dan od 9 -15 sati, moći posjetiti Pčelarski edukacijski centar i razgledati stalni izložbeni postav "Više od pčele" te saznati mnoge zanimljive detalje iz života pčela, njenom značaju danas kao i o vrijednim proizvodima koje nam one daju.

        Za organizirane skupine je potrebno najaviti posjet kako bi izbjegli preklapanja i nepotrebne gužve. Volonteri Udruge pčelara Pula će upriličiti vođenje u Pčelarskom edukacijskom centru uz kratko predavanje prilagođeno uzrastu skupine. Ujedno će se moći razgledati i izložba fotografija na temu pčele, prikupljene u foto natječaju "Čuvajmo pčele" koje godinama organizira Udruga pčelara Bujštine. Najave organiziranih posjeta, a posebno za škole i predškolske ustanove, je moguće obaviti slanjem poruke na 098 335 462 (sms, viber, WhatsApp) ili mail adresu udruge: Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

        Tijekom 3. Dana pčela biti će organizirana i dva stručna predavanja za pčelare ali i sve ostale kojima teme predavanja budu zanimljive. Tako će 15. ožujka u 18 h predavanje pod naslovom "Proizvodnja alkoholnih pića od meda" održati izv. prof. dr. sc. Marin Mihaljević Žulj s Agronomskog fakulteta u Zagrebu a 22. ožujka u 18 h prof. Miroslav Antolčić "Tehnologija proizvodnje matične mliječi i proizvodnja perge-fermentrane peludi"

         Ovom manifestacijom želimo skrenuti pozornost na važnost pčele koja je danas ugrožena mnogim nedaćama te kako i sam pojedinac može dati svoj doprinos njenom očuvanju.


 


Prikupljanje članarine za 2024. godinu

          Članarinu za 2024 godinu možete platiti putem opće uplatnice, internet bankarstvom i sl. Sve potrebne podatke imate ispod  ili na ovoj poveznici.  

ČLANARINA

  • članstvo samo u Udruzi pčelara Pula iznosi 20,00 € godišnje, (učlanjenje u udrugu vršimo u 12. te tijekom 1. i 2. mjeseca).
  • članarina za Udrugu pčelara Pula  i za Hrvatski pčelarski savez, godišnje iznosi 55,00 € 
    (učlanjenje u HPS se vrši do kraja siječnja zbog časopisa).
  • Članstvom u HPS-u, pčelari dobivaju 11 brojeva časopisa „Hrvatska pčela“.

Članarina se plaća uplatom na žiro račun udruge:

Primatelj: Udruga pčelara Pula, Zagrebačka 12, Pula
IBAN: HR3023800061130007623,
Model: HR00
Poziv na broj upišite; OIB uplatitelja.

NOVI ČLANOVI

 Novi članovi mogu se učlaniti u našu Udrugu sljedeći ova 3 koraka;

Kliknite ovdje za download pristupnice

Postupak učlanjenje:

          1. Ispuniti člansku pristupnicu,

          2. Uplatiti članarinu na žiro račun UP Pula,

          3. Ispunjenu i potpisanu pristupnicu  zajedno s kopijom uplatnice ili potvrdom o plaćanju pošaljite elektronskom poštom na Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.ili običnom poštom na adresu Udruge, Zagrebačka 12, 52100 Pula.

 


Nikola Bićanić


Stranica 1 od 30

najveća pčela


      Megachile pluto, također poznat kao Wallaceova divovska pčela  je vrlo velika indonezijska pčela. To je najveća poznata živa vrsta pčela. Smatralo se da je izumrlo sve dok 1981. godine nije otkriveno nekoliko primjeraka.