• +385 98 335 462
  • Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

Kelreuterije

KelreuterijaKelreuterije  je listopadno drvo koje u svom prirodnom staništu naraste od 10-20 metara visine, u našim uvjetima najviše do 10 metara. Ima debele grane i lijepu, široku, zaobljenu krošnju. Listovi su spiralno raspoređeni i naspram perasti po rubovima urezani, dužine oko 35 cm. Tokom vegetacije lišće mijenja boju, od zeleno ružičaste kod listanja, ljeti zelene pa sve do narančasto ili bakarno crvene u jesen.

Cvjetovi su nepravilni, oko 1 cm veliki, javljaju se u uspravnim metlicama na vrhu jednogodišnjih izboja. Čaška je sastavljena od četiri lapa a vjenčić sačinjavaju četiri žute latice. Cvjetaju od lipnja do kolovoza. Pčele rado posjećuju cvjetove sakupljajući mnogo nektara i peluda. Na površini od 1 ha mogu sakupiti oko 300 kg meda.

Plodovi se u obliku velikih, smeđih mjehura koji podsjećaju na lampione, zadržavaju na stablu i kroz zimu. Svaki plod sadrži tri okrugle, crne i sjajne sjemenke veličine graška.  Kelreuterije se jako dobro pokazala kao ukrasna vrsta, dobro podnosi gradske uvjete, nema dubok korijen, veoma je otporna na štetočine i bolesti.

Voli sunčani položaj ali nije izbirljiva po pitanju zemljišta. Mlado drvo treba orezati u rano proljeće (dok miruje), da ojača i formira krošnju. Kasnije je jednostavna za održavanje, samo se uklanjaju grane koje se križaju ili su oštećene.


 Više...


Zanimljivosti

Patent o pčelarstvu

       U želji da proširi bavljenje pčelarstvom u  Monarhiji, carica Marija Terezija 1775. godine donijela je patent o pčelarstvu. Tim je zakonskim propisom u cijeloj Habsburškoj monarhiji dozvoljeno držanje neograničenog broja košnica, a pčelari su patentom bili oslobođeni svih nameta i poreza, pa čak i vojne obveze. Pčelari su smjeli postaviti pčele na ispašu gdje god su htjeli, jedino su vlasniku zemljišta morali nadoknaditi eventualno učinjenu štetu. Carica je između ostalog naredila i sadnju medonosnog bilja, posebice bagrema.